Солистката на Музикалния театър в Казанлък, създавал постановки до началото на 90-те години на миналия век, Мария Стоянова ще бъде предложена за най- високото отличие на Община Казанлък -Почетен гражданин за 2019 година. Това съобщи Васил Самарски, председател на НЧ „Искра-1860“ по време на официалното честване на 80 годишнината от създаването на Музикалния театър в Казанлък и 80-та година на примата на театъра.
На тържеството бе представена и биографичната книга на Мария Стоянова, събрала разказ за живота й и нейни стихове, под надслов:“ Един живот и още нещо“, издадена по повод честването.
За празника на примата танцуваха и пяха солисти от Старозагорската опера и смесен хор „ Петко Стайнов“ при НЧ „Искра-1860“. Читалищното Настоятелство на „Искра“ предложи Мария Стоянова и за отличие в категория „Магията на писаното слово” за общинската церемония по връчване на Годишните награди в областта на културата, изкуството и духовността по повод Деня на народните будители.
„Мария е скромен човек, носи онзи заряд, който имат само талантливите хора. Тя винаги е подкрепяла младите творци и новите инициативи, гледа в бъдещето. За нейната скромност и гениалност говори дори малкото томче, което е издала. Настоятелството на последното си заседание предложи Мария Стоянова за почетен гражданин през 2019-та година. Обединявайки се около тази идея трябва с общи усилия да запишем със златни букви в Почетната книга нейното име, съответно нейното творчество. Длъжни сме да го направим и заради историята на Казанлък", каза в словото си председателят Васил Самарски.
31.10.2018
Днес Театър „Любомир Кабакчиев“ навърши 20 години.
С Решение № 6 от 15.04.1998 г. на Общото събрание на НЧ “Искра-1860” по предложение на Председателя на читалището Васил Самарски е създаден професионален театър „Любомир Кабакчиев“ , като естествен продължител на театралните традиции на читалище „Искра“ и община Казанлък и е официално открит на 20.10.1998 г. Кмет на Казанлък по това време е Иван Гороломов, а председател на Общинския съвет е Румяна Друмева. На същата дата Театърът за първи път е вписан като професионален с №ОДТ-0178 в регистъра на извършващите професионална театрална дейност, институции, в Националния център за театър към Министерството на културата. Негов първи директор става Васил Самарски – 1998 – 2005 г.
Театър “Любомир Кабакчиев” функционира като Общински културен институт от 1 януари 2001 година. Театър “Любомир Кабакчиев” е репертоарен, професионален, общински културен институт, нетърговски, с идеална цел. Театърът успя да намери свое място в театралното пространство като един колкото нов, толкова и стар и в същото време интересен, атрактивен и обичан от Театър.
Щатни режисьори на Театъра са били Венцислав Асенов, Тодор Боянов, Съби Събев, Боян Славов, Гаро Ашикян, Боян Иванов, Гергана Тодева, Росица Обрешкова, Надежда Асенова, Мила Великова и др.
Дълги години щатен сценограф-художник, изградил собственият уникален сценичен образ на казанлъшкия театър, е Кънчо Касабов.
През годините в театъра са работили Стефка Едрева, Мариана Вълкова, Мария Стоянова, Георги Антов, Антон Антов, Атанас Чопов ,Стефан Марков, Мара Бонева, Петя Янкова, Галин Гущеров, Олена Шидерова, Мария Григорова, Анимари Димитрова, Георги Гацов, Христо Узунов, Мария Енева, Стефка Пенева, Димитър Гавраилов, Петър Янкулов, Георги Гарчов, Христо Софев, Наталия Дукова, Силвия Драгиева, Светла Бургазова, Неделчо Неделчев, Костадин Попов, Калин Иванов, Асен Таков, Ани Коларова, Жулиета Колева, Тюркян Юмер, Ирена Дунавска, Деан Донков, Георги Тошев, Койна Русева, Снежина Петрова и много други.
За кратко време театърът се утвърждава на национално и международно ниво. Освен като участник в основаването, Атанас Чопов става вторият директор на Театъра (2005 – 2012 г.) и продължава мисията по неговото утвърждаване.
Сериозен принос в развитието на Театъра има и Веска Кирилова като дългогодишен зам.-директор.
Първият творчески консултант на театъра е Мирослава Кортенска, а от 2000 година до 2012 година творчески консултант е Красимира Филипова.
В момента директор на театъра е Димитър Кабаков от 2016 г.
presstv.bg
20.10.2018
Певческите колективи на Читалище "Искра", Вокална студия "Искрица", Смесен хор "Петко Стайнов" и Вокална група "Севтополис" дадоха старт на новия творчески сезон на открита сцена пред читалищната сграда под формата на флашмоб.
Песните „Де е България” и „Хубава си, татковино“, които запяха Искристите, подеха и преминаващите хора от улица “Искра”. Танцьорите от Ансамбъл за народни песни и танци „Искра“, заедно с множеството граждани, завиха кръшни хора.
158 - годишният храм на казанлъшката култура показа, че българските песни и танци живеят в сърцата на млади и стари. Читалище "Искра" започна новия сезон и с три нови формации- Студио за съвременни танци „Екарте”, Клуб по зумба и Спортни танци за възрастни.
Успешен сезон, скъпи Искристи!
16.10.2018
Няма по-вълнуващо съприкосновение от това с изкуството, което ражда чистота и превъзходство!
Първи Март 2013